Geoblog.pl    Ewka    Podróże    Jordania, Syria i Liban - 2009/2010    Meczety - muzułmańskie kościoły?

Meczety - muzułmańskie kościoły?

Polska, Kraków

Kiedyś wydawało mi się, że święte miejsca modlitwy dla większości wyznawców danej religii wyglądają podobnie. Wtedy znałam tylko kościół katolicki i cerkiew. Teraz wiem, że jest inaczej. Inne religie czy filozofie życia, zdecydowanie mnie interesują. Różne z różnych powodów.

Ciekawi mnie brak świętych w islamie (na kształt tych katolickich) oraz brak procesów kanonizacyjnych w hinduizmie. Interesujące są różne zwyczaje, sposoby okazywania pobożności, sposoby spędzania świętego czasu skupienia oraz modlitwy. Do dziś marzy mi się uczestnictwo w obrzędach zaślubin w hinduizmie oraz w islamie. Jednak już jakiś czas temu w sposób szczególny zaciekawił mnie meczet - jako miejsce modlitwy oraz jako budowla.

Tak na boku dodam, że w Kuala Lumpur godne polecenia jest Muzeum Sztuk Islamskich, to właśnie tam pierwszy raz tak dokładnie poznałam historię architektury islamu oraz rodzaje meczetów i innych świątyń muzułmańskich.

Wracając jednak do tematu: meczet to coś zupełnie innego niż kościół katolicki. Meczet to właściwie filozofia życia i osobliwy sposób spędzania czasu. Wierni przychodzą w to miejsce, żeby się spotkać, pograć w piłkę (głównie dzieci), poczytać gazetę, porozmawiać z przyjaciółmi, spędzić czas w rodzinnym gronie. Oczywiście można się również modlić, bo i do tej czynności przygotowane są specjalne miejsca. Najczęściej wydzielone: osobne pomieszczenie dla kobiet i mężczyzn. Na dziedzińcach zazwyczaj kwitnie życie towarzyskie.
W każdym z takich świętych miejsca, staraliśmy się usiąść i choć przez chwile poobserwować otoczenie, wtopić się w klimat miejsca. I choć najmagiczniejszym, jak dla mnie, momentem jest czas kiedy muezzin zwołuje wiernych na modlitwę, to w tym spędzaniu czasu już po zwoływaniu, jest też coś uspokajająco świętego właśnie. Taki święty spokój?

xxx
xxx - 2011-06-26 21:06
dlaczego nie obchodzi sie dnia chrześcijańskiego w Polskim kościele tylko na odwrót!!! co to znowu zginamy grzbiety przed nimi???A oni tylko żadania mają i to mieszkając w cudzym kraju!

Ewka
Ewa D.