Geoblog.pl    Ewka    Podróże    Egipt na własną rękę    Oaza Farafra i pustynie: Biała oraz Czarna

Oaza Farafra i pustynie: Biała oraz Czarna

Egipt
Egipt, Farafra Oasis

Terenów pustynnych w Egipcie jest sporo. Różnią się między sobą. Około 800 kilometrów na południowy zachód od Kairu znajdują się obszary zwane Pustyniami Zachodnimi. Są one pełne naprawdę wyjątkowych oaz: Siwa, Bahariya, Farafra, Dakhla i Kharga.
Nam nie udało się odwiedzić wszystkich oaz, bo nie wystarczyło na to czasu. Na przykład, by odwiedzić oazę Siwa samo załatwianie pozwoleń i wszelkich formalności zajmuje około dwóch tygodni. Zatem niektóre ominęliśmy, ale atrakcje dwóch mamy za sobą, oaz: Dakhla i Bahariya. Wprawdzie bazą wypadową na pustynie Białą i Czarną jest popularniejsza oaza Farafra, ale my zrobiliśmy sobie wycieczkę z oazy Bahariya, bo tak było nam wygodniej dojechać.

Sahara el Beida, czyli Biała Pustynia to główna atrakcja oazy Farafra w zachodnim Egipcie. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc w Egipcie tutaj nie ma tłumów. Jest tylko surrealistyczny krajobraz wokół. Skały, piasek i biel rażąca w oczy.
Wiatr przez miliony lat wyrzeźbił najbardziej nieprawdopodobne kształty skał. Biała Pustynia to unikalny cud Egiptu, najbardziej spektakularna część tutejszej Sahary. Warto ją zobaczyć na własne oczy. Wrażenia gwarantowane!!!
Można tu zrobić niepowtarzalne zdjęcia, bo formy i kształty nie tylko zachwycają, ale prowokują do komponowania, chęci uwieczniania…Podobne formacje są efektem procesu erozji i działania wody. Najczęściej można ja zobaczyć właśnie na pustyniach, gdzie powstawały przez tysiące lat.
Wiatr, piasek, woda i oto jakie efekty.
Zresztą, sami zobaczcie: http://www.poprostupodroz.com/?p=1958

Ciekawostką w okolicach oazy Farafra jest czarna pustynia, gdzie złoty piasek jest przykryty czarnym, drobnym makiem, a gdzieniegdzie większymi skałami. Tę część oazy zwiedza się w dużej mierze samochodem, bo to przestrzeń rozpostarta na dość sporym obszarze. Na niektóre, większe pagórki można wejść, by móc podziwiać widoki z góry. Należą one do osobliwych, nie należy zatem z takiego wspinania pod żadnym pozorem zrezygnować!
Jak zobaczycie poniżej, Egipt to nie tylko morze, zabytki, starożytność i bazary. Warto wybrać się na tutejsze pustynie, aby poznać wyjątkową atmosferę tego obszaru. Czarna Pustynia to z pewnością obowiązkowy punkt programu. Wspaniałe ostańce to skutek erozyjnego działania wiatru, który rzeźbił tu krajobraz przez setki tysięcy lat. Przy końcu Czarnej Pustyni znajdują się czarne wzgórza wulkaniczne. Erupcja wyrzuciła tu ciemny materiał o nazwie doleryt, z którego zbudowane są skały. Pobyt wśród tych wzgórz przywodzi na myśl wakacje na innej planecie.
Zresztą zobaczcie sami. Prawda, że kosmicznie?

A na sam koniec film:http://www.poprostupodroz.com/?p=1786

Ewka